Dzień dobry!

Potrzebujesz szybkiej wyceny usługi porządkowej?

Chciałbyś się z nami skontaktować?

Zadzwoń, wyślij maila lub skorzystaj z czatu poniżej.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

Szybka wycena

11.01.2022

Czyszczenie maszynowe, nabłyszczanie, polimeryzacja posadzek – na czym polegają i czym się różnią?

Czyszczenie maszynowe, nabłyszczanie, polimeryzacja posadzek – na czym polegają i czym się różnią?

Posadzka jest wierzchnią warstwą podłogi, którą możemy wykończyć w dowolnie wybrany sposób: drewnem, linoleum, wykładziną, panelami, korkiem, kamieniem, płytkami ceramicznymi, terakotą, beton utwardzony powierzchniowo.  Oczywiście wybór posadzki nie może być przypadkowy, tzn, na hali magazynowej nie położymy parkietu, czy wykładziny, ponieważ nie będzie w tym żadnej logiki ani rozsądku.

Istotne jest na jaką posadzkę się zdecydujemy, ponieważ ważne jest jak będziemy taką posadzkę czyścić i pielęgnować.

Czyszczenie maszynowe powierzchni

Na czym polega maszynowe czyszczenie posadzek? Podstawowymi czynnościami związanymi z maszynowym czyszczeniem posadzki jest mycie, szorowanie i suszenie powierzchni płaskiej. Maszyna musi mieć odpowiednie gabaryty. Jeśli będzie zbyt mała, czyszczenie powierzchni będzie trwało znacznie dłużej. Gradacja pada ma również ogromne znaczenie. Pad to rodzaj gąbki o różnej twardości, co producenci padów określają poprzez kolory. Mamy do wyboru pięć rodzajów padów, który wybrać?

pad czarny jest najtwardszy i możemy go zastosować podczas zdzierania starych zniszczonych wypraw. Doczyścimy nim posadzki tzw. twarde, niezabezpieczone, zeskrobiemy nawarstwienia do naturalnej struktury (np. ze starej warstwy polimeru).

pad brązowy jest twardy i wykorzystujemy go przy usuwaniu starych zabrudzonych konserwantów. Bardzo dobrze sprawdzi się przy myciu posadzek o różnym stopniu zabrudzenia.

pad zielony ma średnią twardość i doskonale doczyści posadzki niekonserwowane. Sprawdzi się przy codziennym myciu posadzek użytkowych, usunie ślady po kołach od wózków i „paleciaków”.

pad niebieski (sprężysty) możemy nim doczyścić posadzki punktowo konserwowane, rysy. Usuniemy ślady zabrudzeń z powierzchni delikatnych. Pad dobrze sprawdzi się przy codziennym myciu powierzchni delikatnych niekonserwowanych.

pad czerwony (lekko sprężysty) używany jest do czyszczenia i pielęgnacji tzw. metodą spray, mycia powierzchni błyszczących (ekskluzywnych), uzupełniania wytartych warstw konserwantu.

pad biały (miękki) służy do polerowania, utwardzania wypraw, nadawania wysokiego połysku.

Jakie posadzki mogą być czyszczone maszynowo

Posadzki: betonowe, przemysłowe, żywiczne, mineralne.

Kiedy korzystać z maszynowego czyszczenia posadzek?

Jeśli mamy do doczyszczenia/ umycia dużą, otwartą powierzchnię warto skorzystać z usługi profesjonalnej firmy porządkowej. Duże firmy sprzątające posiadają odpowiednie zaplecze maszynowe, akcesoria i środki myjące. Mycie maszynowe przebiega sprawnie, środki chemiczne dobierane są przez maszynę w odpowiednim stężeniu. W miejscach mniej dostępnych lub o mniejszej powierzchni, zamiast dużej maszyny firmy porządkowe stosują urządzenie szorujące (szorowarkę). Dotyczy to głównie obszaru zastawionego regałami, wąskich korytarzy czy przejść.

Zalety czyszczenia maszynowego: dokładność, odpowiednie stężenie preparatów, czas. Czyszczona powierzchnia jest równiejsza, pozbawiona plam, przetarć, starego wtartego brudu.

Nabłyszczanie posadzki

Czyszczenie maszynowe posadzki, czy nabłyszczanie? Najpierw czyszczenie a potem nabłyszczanie. Nabłyszczanie posadzek to kolejny etap, który możemy wykonać po dokładnym umyciu powierzchni płaskiej. Nabłyszczać możemy szlifowany beton, winyl, pcv, lastriko. Mało tego, taki zabieg usunie widoczne rysy na posadzce + utworzy warstwę ochronną odporną na uszkodzenia. Zabieg nabłyszczania możemy zakończyć maszynowym polerowaniem. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj środka nabłyszczającego, aby po zastosowaniu preparatu i pięknym efekcie końcowym posadzka nie stała się śliska i tym samym niebezpieczna dla użytkowników.

Polimeryzacja posadzek

Czynność polegająca na nałożeniu warstwy ochronnej, która znacznie wpłynie na wygląd wizualny posadzki. Posadzki są najczęściej użytkowaną powierzchnią, najbardziej narażoną na zanieczyszczenia, rysy, pęknięcia, wytarcia. Warstwa polimerowa jest poniekąd lekarstwem dla uszkodzeń na takiej powierzchni. Musimy jednak pamiętać, że przed nałożeniem warstwy polimeru powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona. Jeśli posadzka miała wcześniej nakładany polimer, najbezpieczniej przed ponownym zabiegiem, zdecydować się na striopwanie starej warstwy.

Jakie są korzyści z polimeryzacji posadzek?

  • obniżenie kosztów eksploatacji
  • wydłużenie żywotności
  • zatrzymanie lub znaczne zmniejszenie przenikalności płynów
  • uzyskanie antypoślizgowości
  • łatwość utrzymania czystości

Na jakie posadzki możemy nakładać polimer? 

Wykładziny z tworzyw sztucznych o różnym stopniu elastyczności i chłonności, linoleum, z naturalnego kamienia, ze sztucznego kamienia.

Więcej na temat polimeryzacji posadzek można przeczytać tutaj: https://cleaner.com.pl/polimeryzacja-posadzek-czyli-zabezpieczanie-podlog/ 

Podsumowanie

Pamiętajmy, aby naszą posadzkę zachować jak najdłużej w jak najlepszym stanie, musimy trzymać się ustalonego harmonogramu sprzątania. Nie możemy w nieskończoność tylko myć i nabłyszczać podłogi. Źle lub zbyt rzadko czyszczona powierzchnia, stosowanie zbyt dużej ilości preparatów chemicznych spowoduje ich nawarstwianie a co jest z tym związane: nieestetyczny widoczny brud i przebarwienia.

Ważne:

  1. Gruntowne doczyszczanie posadzki dobrze jest wykonać raz na kwartał przy użyciu maszyny
  2. Zamiatanie posadzki codziennie lub kilka razy w tygodniu
  3. Mycie posadzki w zależności od rodzaju powierzchni codziennie lub kilka razy w tygodniu
  4. Nabłyszczanie posadzki (tylko taką, która można) raz w tygodniu
  5. Polimeryzacja posadzki  raz w roku w zależności od częstotliwości użytkowania