Dzień dobry!

Potrzebujesz szybkiej wyceny usługi porządkowej?

Chciałbyś się z nami skontaktować?

Zadzwoń, wyślij maila lub skorzystaj z czatu poniżej.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

Szybka wycena

30.12.2021

Na mokro, na sucho, pianą – jak prać wykładziny, tapicerki, dywany.

Na mokro, na sucho, pianą – jak prać wykładziny, tapicerki, dywany.

Tapicerka meblowa, samochodowa podobnie jak dywan czy wykładzina ulegają zabrudzeniu i wymagają kompleksowego czyszczenia. Decydując się na domowe sposoby prania, sami dobieramy środki piorące oraz metodę czyszczenia. Aby nie eksperymentować i nie podejmować zbędnego ryzyka sugerujemy zamówić usługę u specjalistycznej firmy sprzątającej. Specjaliści fachowo wykonają każdy zabieg i zaproponuje odpowiednią metodę. Każda wykładzina, dywan czy meble tapicerowane, po jakimś czasie zostanie pobrudzone. Nie stałoby się tak, gdyby przedmiot nie był użytkowany. Dlatego zalecamy ich pranie co najmniej dwa razy w roku.

Najwygodniejszym sposobem czyszczenia jest z wykorzystaniem urządzenia. Każde czyszczenie, bez względu na zastosowana metodę rozpoczynamy dokładnym odkurzeniem powierzchni.

Pranie na sucho

Czyszczenie na sucho wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu. Posypujemy nim wykładzinę, czy dywan, odczekania odpowiedniego czasu zalecanego przez producenta i dokładnego odkurzenia. W każdym przypadku preparat należy nanieść równomiernie i dobrze jest lekko wetrzeć we włosie używając np. szczotki na kiju. Nie przesadzajmy z ilością preparatu, zbyt gruba warstwa nie przyniesie zamierzonego efektu i będzie bardzo trudna do usunięcia.

Zaletą prania na sucho jest to, że włókna nie są tak bardzo niszczone, jak w przypadku metody prania na mokro. Metodę na sucho można stosować częściej. Jest to dogodne w przypadku pokoi dziecięcych lub jeśli w biurze, czy w domu są zwierzęta. Pranie na sucho jest szybką metodą i stosunkowo mało kosztowną. 

Proszków do prania na sucho nie stosujemy do dywanów z wysokim włosiem. Preparat nie da się do końca z nich usunąć a także do dywanów z tzw. tkanin delikatnych np. z wiskozy.

Pranie na mokro

Pranie na mokro wymaga dobrego zaplanowania. Najlepiej jeśli w biurze, czy w domu w czasie wykonywania czynności nikogo nie będzie. Możemy prać wykładzinę ręcznie. Minusem tej metody jest zbyt mocne przemoczenie wykładziny i długi czas schnięcia, jest to również bardzo pracochłonne. Dodatkowo w wyniku przemoczenia, po wyschnięciu mogą pojawić się niechciane przebarwienia.

Jako profesjonalna firma porządkowa zalecamy wykonać usługę metodą ekstrakcyjną. Odkurzacz piorą skutecznie wypierze plamy, zbierając nadmiar wody. Precyzyjne dobierze potrzebną ilości preparatu i naniesie go równomiernie na wykładzinę. Dobrze jest wykonać wcześniej próbę preparatu na mniej widocznym fragmencie dywanu, pozwoli nam to unikną zniszczenia wykładziny. Uważajmy również na przetarcia, czy ubytki w wykładzinie (najlepiej te miejsca wyprać jednak ręcznie). Podczas pracy odkurzacz czyści i płucze powierzchnię wykładziny, pozostawiając ją czystą. Wykładzinę musimy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, najlepiej by nikt po niej nie chodził przez około 12 godzin. Naszym Klientom zalecamy wykonanie usługi w piątek lub weekend po godzinach pracy biura.

Czyszczenie pianą

Ta metoda wymaga użycia symbolicznej ilości wody. Sposób ten doskonale sprawdza się w przypadku prania wykładziny wyłożonej na tzw. podłogach technicznych. Prana powierzchnia staje się szybko sucha a ryzyko związane z przemoczeniem powierzchni jest naprawdę minimalne.

Sucha piana powstaje poprzez spienienie szamponu. Nałożona na czyszczoną powierzchnię piana wydobywa brud z wnętrza materiału wiążąc go w kryształki, pochłaniając zanieczyszczenia.  Całość należy jedynie odkurzyć odkurzaczem z resztek preparatu.

Bonnetowanie

Bonnetowanie jest skuteczną metodą, polecaną szczególnie do czyszczenia wykładzin supełkowych o niskim, gęstym runie. Czyszczenie odbywa się przy pomocy maszyny jednotarczowej (szorowarki) z użyciem odpowiedniego padu bawełnianego lub z mikrofibry. Po takim zabiegu dobrze jest zaczesać włos wykładziny w jednym kierunku. Czas schnięcia wykładziny, dywanu to około 2 godziny.

Czyszczenie parą

Wykładzinę możemy prać metoda parową. Możemy wykorzystać do tego celu odkurzacz parowy, myjkę parową. Metoda pary jest niezwykle skuteczna, ponieważ oprócz prania, dezynfekuje czyszczoną powierzchnię.

Wszystkie powyżej wymienione metody możemy stosować do prania wykładzin, dywanów, tapicerki samochodowej, tapicerki meblowej.