OZONOWANIE I OZON NAUKOWO
Ozon (O3 – tritlen) jest trójatomową, alotropową, wysokoenergetyczną cząsteczką tlenu, zbudowaną z 3 atomów połączonych wiązaniami.
W naturalnych warunkach ozon jest bladoniebieskim, cięższym od powietrza gazem, powstającym w górnych warstwach atmosfery pod wpływem promieniowania nadfioletowego.
Podczas dezodoryzacji zmienia właściwości związków organicznych decydujących o przykrych zapachach. Co najważniejsze – nie maskuje źródła odoru, ale go trwale usuwa. U ludzi, jak i u zwierząt dostarczony do tkanek ozon szybko unieszkodliwia komórki bakteryjne, a ultrakrótki czas terapii ozonowej zapobiega powstawaniu szczepów drobnoustrojów lekoopornych.
Właściwości ozonu powodują, że jest on wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej, basenów, pomieszczeń oraz do konserwacji żywności. Prowadzenie intensywnych badań nad dobroczynnymi właściwościami ozonu pozwoliło na zakwalifikowanie tej metody jako najskuteczniejszej a zarazem najmniej inwazyjnej dla otoczenia.
JAK POWSTAJE OZON?
- Ozon naturalnie powstaje pod wpływem promieniowania UV oraz podczas wyładowań atmosferycznych.
- Do wytworzenia ozonu potrzebny jest tylko prąd oraz powietrze. Do produkcji ozonu służą generatory, tzw. ozonatory.
- Urządzenie generujące musi wytworzyć O3 w takim stężeniu, aby wykreować niekorzystne warunki dla rozwoju niebezpiecznych wirusów, baterii, grzybów, alergenów, czy drobnoustrojów.
JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ POMIESZCZENIE DO ZABIEGU OZONOWANIA?
- W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta.
- Na czas przeprowadzania usługi z pomieszczeń należy usunąć kwiaty, rośliny zielone lub zabezpieczyć je folią.
- Urządzenia biurowe należy wyłączyć przez funkcję off.
- Należy zabezpieczyć folią czujniki dymu i temperatury.
- Jeśli w pomieszczeniu jest sprawna klimatyzacja, należy pozostawić pilot do jej obsługi pracownikowi wykonującemu usługę dezynfekcji.
JAKIE POMIESZCZENIA OZONUJEMY?
- Biura, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, szatnie,
- Laboratoria,
- Hale magazynowe,
- Salony kosmetyczne, fryzjerskie
- Przedszkola, szkoły,
- Samochody,
- Itd.
OZONOWANIE KROK PO KROKU
Usługa profesjonalnego ozonowania powinna być przeprowadzana zawsze przez specjalistyczną firmę. Wykorzystywane urządzenia muszą posiadać certyfikaty zgodne z dyrektywami obowiązującymi na rynku europejskim.
- Pracownik wyposażony jest w specjalistyczny strój ochronny, rękawice, maskę przeciwgazową, ochraniacze na obuwie.
- Wszystkie wrażliwe elementy, urządzenia zostaną sprawdzone czy zostały odpowiednio zabezpieczone, wyniesione, zafoliowane.
- W widocznym miejscu umieszcza informację o przeprowadzanej usłudze – ZAKAZ WCHODZENIA TRWA OZONOWANIE.
- Do pomieszczenia wstawiany jest generator ozonu, który ustawiany jest na odpowiedni czas (właściwy do kubatury pomieszczenia).
- Jeśli w ozonowanym pomieszczeniu jest klimatyzacja, pracownik zmienia jej ustawienia na obieg wewnętrzny, klimatyzacja zostanie zdezynfekowana.
- Pracownik kontroluje szczelności pomieszczenia czy ozon nie wydostanie się z ozonowanego pomieszczenia (np. na korytarz).
- Stężenie ozonu jest na bieżąco monitorowane za pomocą miernika ozonu przez pracownika. Specjalista jest w stanie określić czy zabieg ozonowania wymaga wydłużenie lub skrócenie czasu dla całej operacji.
- W przypadku ozonowania wielu mniejszych pomieszczeń, ozonowane są pomieszczenie po pomieszczeniu.
- Ozonowanie może trwać od 15minut do 12h, w tym czasie ozon jest w stanie usunąć:
– łatwe od usunięcia zapachy to: dym papierosowy, przypalona potrawa, zapachy które wniknęły w ściany drogą powietrzną, zapach zwierząt,
– trudniejsze zapachy do usunięcia: mocz, rozlane substancje, zapachy które wniknęły w podłogę w formie płynnej,
– bakterie, grzyby, a także wirus Polio, wirus Norwalk, parwowirusy czy wirusy HAV i HBV.
- Po zakończeniu pracy generatorów ozonu należy poczekać 30 minut, aby wykorzystać naprodukowany ozon.
- Wietrzymy pomieszczenie aż do uzyskania bezpiecznego stężenia (0,1ppm), okres jego połowicznego rozpadu w powietrzu w temperaturze 20°C wynosi 20-50 min.
- Jeśli z pomieszczenia nikt nie będzie korzystał możemy nie wietrzyć pomieszczenia i pozwolić, aby ozon sam uległ rozpadowi.
- Zapach „ozonu” utrzymujący się po zabiegu nie świadczy o jego obecności.
- Pojawiająca się mgła jest naturalnym zjawiskiem spowodowanym reakcją ozonu z lotnymi związkami organicznymi (VOCs).
ŁAMANIE MITÓW – PODSUMOWANIE
Ozon nie pozostawia po sobie śladów, jak w przypadku metody zamgławiania, czy lepkiego filmu na powierzchni, jak po zastosowaniu środków chemicznych. Wytworzony gaz szybko ulatnia się z powietrza do czystej postaci tlenu, nie zagrażając zdrowiu, dezynfekując pomieszczenia i klimatyzację pozostawiając zapach jak po burzy, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest do dezynfekcji w firmach i biurach.
Istnieją naukowo potwierdzone dowody, że w wysokich stężeniach ozon może skutecznie przyczyniać się do eliminacji ze środowiska niebezpiecznych dla człowieka wirusów, grzybów, alergenów. Wykazano również, że ozon niszczy wirusa SARS-CoV2. Ozon w niższych stężeniach wykorzystywany jest w medycynie do leczenia rozległych ran. Pozostawia pomieszczenie czyste i odkażone.
Informacja ta jest ważna, ponieważ ozon wykorzystywany jest w medycynie jako jeden z najbezpieczniejszych i najszybszych sposobów dezynfekcji.
„Zewnętrzny porządek, wewnętrzny spokój” – Gretchen Rubin