Dzień dobry!

Potrzebujesz szybkiej wyceny usługi porządkowej?

Chciałbyś się z nami skontaktować?

Zadzwoń, wyślij maila lub skorzystaj z czatu poniżej.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

Szybka wycena

19.04.2021

Jak umyć okna bez smug?

Jak umyć okna bez smug?

Jest wiele sposobów poprawnego mycia okien. Zapewne każdy ma swoje sprawdzone środki i preparaty. Część z nas tę czynność wykonuje samodzielnie, a część decyduje się na wybór sprawdzonej firmy myjącej okna. W dzisiejszym wpisie przybliżymy kilka metod na skuteczne mycie okien bez pozostawiania nieestetycznych smug.

Jak często myć okna?

W zależności od usytuowania – okna z widokiem na park czy ruchliwą ulicę – wzrasta częstotliwość mycia. Na pewno w każdym przypadku raz na dwa miesiące dobrze jest je odświeżyć, i chodzi tu nie tylko o zachowanie estetyki, ale również dbałość o elementy z których okna są wykonane. Mając widok przez czyste okna wzrasta nasze poczucie zadowolenia, jesteśmy bardziej gotowi do podejmowania działań.

Od czego rozpoczynamy?

W zależności którą metodę wybierzemy, szyby i ramy trzeba wstępnie przygotować do docelowego mycia: oczyścić futryn z farb, kropek, naklejek, itp. Można w tym celu przetrzeć futrynę dobrze zmoczoną ściereczką w ciepłej wodzie, lub użyć spryskiwacza z rozpuszczonym detergentem. Z zewnętrznego parapetu należy usunąć nieczystości, które pozostawiły  ptaki. Taki brud należy usuwać od razu, ponieważ ptasie odchody są silnie żrące i mogą pozostawić trwałe ślady i odbarwienia.

Czym myć okna? Wybierzmy skuteczną metodę.

Metoda ekologiczna – polega na wykorzystaniu wody z octem w proporcji 1:1, szarego mydła potasowego, miękkich ściereczek i zwykłych gazet do wypolerowania szyb. Możemy też użyć wody demineralizowanej. Wszystkie te patenty mają doskonałe właściwości czyszczące, nie pozostawiają smug i osadów. Dodanie kilku kropel gliceryny farmaceutycznej do litra wody również spowoduje, że szyby będą pięknie lśniły, należy je tylko na koniec wypolerować w kierunku pionowym, a następnie poziomym.

Metoda z użyciem chemicznych środków – najbardziej popularna wśród firm myjących okna. Oferowane na rynku środki chemiczne są zazwyczaj uniwersalne. Do umycia powierzchni szklanej zastosujmy płyn do mycia szyb, który nie zawiera amoniaku i ma PH nie większe niż 10. Takie preparaty są bezpieczniejsze dla środowiska. Do umycia futryn (jeśli są białe wymagają większej uwagi) możemy użyć pianki lub preparatu stricte do plastiku. Mleczko może uszkadzać strukturę plastiku i powodować z czasem jego żółknięcie.  Pamiętajmy, że futryn nie należy szorować, ponieważ mogą ulec zmatowieniu. 

Metoda mechaniczna – polega na wykorzystaniu parownicy (należy postępować zgodnie z instrukcja obsługi i uważać, aby gorąca para nas nie poparzyła). Urządzenie doskonale rozpuszcza brud i przy okazji dezynfekuje powierzchnię.

6 zasad mycia okien

  1. Przed wykonaniem prac załóżmy rękawiczki, by ochronić skórę rąk.
  2. Na mycie okien należy wybrać pogodny dzień. Jeśli zapowiada się bardzo słoneczny dzień, mycie okien należy rozpocząć od rana, gdy szyby nie zdążą się jeszcze  nagrzać od słońca .
  3. Nie myjemy okien kiedy ramy i szyby są bardzo nagrzane, ponieważ używane preparaty bardzo szybko odparowują z powierzchni,  zużywamy ich znacznie więcej a efekt i tak nie będzie zadowalający.
  4. Nie myjemy okien kiedy jest mróz, ponieważ narażamy szyby na pęknięcia i niepotrzebne rozszczelnienie uszczelek.  Jeśli czynność musi zostać bezwarunkowo wykonana, poczekajmy na odwilż i do mycia użyjmy chłodnej lub letniej wody. Użyjmy preparatów z zawartością alkoholu, aby przeciwdziałać ich zamarzaniu na powierzchniach zewnętrznych.
  5. Pamiętajmy o dokładnym wytarciu uszczelek.
  6. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa, nie wychylajmy się zbyt mocno przez okno, nie stójmy na parapecie,  do umycia wyższych partii okna wykorzystajmy stabilną drabinkę. 

Czyszczenie okien jest przez wiele osób nielubianym zajęciem. Często także stan zdrowia lub wysokość na jakiej znajdują się okna nie pozwalają na samodzielne porządki tego typu. 

Jeśli szukacie firmy sprzątającej z Łodzi wykonującą usługi mycia okien zachęcamy do kontaktu z nami https://cleaner.com.pl/kontakt/. Wykonujemy usługi mycia okien także w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i innych miastach w całej Polsce.

„Keep positive thinking”