Dzień dobry!

Potrzebujesz szybkiej wyceny usługi porządkowej?

Chciałbyś się z nami skontaktować?

Zadzwoń, wyślij maila lub skorzystaj z czatu poniżej.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

Szybka wycena

02.08.2021

Niezależność osoby niepełnosprawnej

Niezależność osoby niepełnosprawnej

Niezależnie od tego czy jesteśmy w pełni sprawni, czy posiadamy jakąś dysfunkcję, najbardziej chcemy być niezależni. Funkcjonując w naszym społeczeństwie, na co dzień spotykamy się z różnymi ludźmi, są to sprzedawcy, dyrektorzy, sąsiedzi, wśród których jest wiele osób z niepełnosprawnością.

Niepełnosprawność ma wiele obliczy – bywa, że na pierwszy rzut oka w ogóle jest niewidoczna lub odwrotnie. Odniesienie się do jednej grupy niepełnosprawności jest niemożliwe, dlatego w tym artykule skupimy się na osobach z niepełnosprawnością, które chcą i mogą pracować, ale muszą pokonać wiele barier, by spełnić swoje realne marzenia. 

Co oznacza bycie niezależnym

Dla przeciętnego człowieka niezależność oznacza dobre i stabilne wynagrodzenie, własne mieszkanie, posiadanie najlepiej dwóch samochodów w rodzinie, dobre oceny w szkole swoich dzieci, wyjazd do Włoch na wczasy latem i w Alpy zimą. Podczas pogoni za tym wszystkim zapominamy o tym, co jest dla nas najważniejsze – zdrowie. Jeśli mamy problemy zdrowotne, znacznie trudniej osiągnąć nasze cele. Dla osób z niepełnosprawnościami liczy się jeszcze niezależność od osób trzecich. Statystyki mówią, że osoby z niepełnosprawnością stanowią największą grupę mniejszościową na świecie. Czy bycie osobą z nadwagą, niedowidzącą, niesłyszącą chorująca na stwardnienie rozsiane czy epilepsję, dyskwalifikuje z podjęcia “normalnego” zatrudnienia i swobodnej egzystencji?

Osoby z niepełnosprawnością chcą pracować

Niepełnosprawność jest ograniczeniem funkcjonowania spowodowana utratą zdrowia w mniejszym lub większym stopniu, dlatego nierzadko niepełnosprawność dyskwalifikuje z podjęcia wymarzonego zatrudnienia. Bezpiecznie jest podjąć zatrudnienie w firmie, która jest Zakładem Pracy Chronionej i zatrudnia osoby ze stopniem niepełnosprawności. Głównym celem ZPCh jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, które miałyby problem z wykonywaniem swoich zadań w standardowym zakładzie pracy. ZPCh na co dzień doświadczają problemów swoich pracowników i mają szereg możliwości, by wspierać takie osoby na każdym etapie rozwoju zawodowego. Daje im prawo do odmienności. Cleaner Sp. z o.o. zatrudnia osoby niedowidzące, niedosłyszące, aktywizuje osoby z problemami psychicznymi. Ci ludzie mają ogromny potencjał do rozwoju. Potrzebują tylko warunków.

Brak akceptacji

Warto wspierać osoby z niepełnosprawnością. Te osoby przez całe swoje życie borykają się z przeciwnościami i wyzwaniami:

  • biurokracją,
  • komunikacją,
  • aktywizacją,
  • samoakceptacją
  • walczą o siebie i o akceptację społeczeństwa

Wprawdzie odruch bezinteresownego pomagania innym zanika w naszym społeczeństwie, każdy skupiony jest na sobie, swoich problemach i zarabianiu pieniędzy. Okazuje się jednak, że gdy mamy przywilej poznania problemów z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, a nasze problemy to jedynie mała trudność, którą z łatwością przeskoczymy. Nie zamykajmy się na problemy innych ludzi.

Wsparcie oferowane przez Zakład Pracy Chronionej (ZPCH)

Wsparcie dla osoby z niepełnosprawnością jest niezwykle ważnym aspektem do podjęcia zatrudnienia i odnalezienia się w nowej sytuacji. Osoba z niepełnosprawnością może liczyć na:

  • Wprowadzenie w zakres obowiązków przez wyszkolonego coacha, który pomaga odnaleźć się w nowej sytuacji, wydobywa i uświadamia mocne strony nowej sytuacji, mobilizuje do aktywnej współpracy, pomaga utworzyć indywidualny plan działania i rozwoju zawodowego
  • Możliwość pracy w systemie zmianowym
  • Dodatkowe 10 dni urlopu w przypadku posiadania umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności
  • Czas pracy 7 h dziennie, tym samym 35 h tygodniowo – wykonuje pracownik z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności
  • Pomoc przy zakupie leków i innych środków medycznych
  • Pomoc przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, np: ciśnieniomierz, okulary, inhalator, aparat słuchowy
  • Pomoc na edukację, finansowanie kursów, szkoleń

Osoby z niepełnosprawnością bywa, że często ukrywają swoją dysfunkcję i jeśli jest ona mało bądź wcale niewidoczna, najczęściej się to udaje. Taki stan nie wpływa dobrze na funkcjonowanie emocjonalne w dłuższej perspektywie. Niestety ukrywanie faktu niepełnosprawności jest codziennością, a dzieje się tak dlatego, że nasze społeczeństwo nie jest gotowe na dzielenie przestrzeni z osobami z widocznymi dysfunkcjami. Wśród takich osób większość z nas czuje się niekomfortowo i mamy poczucie, że jesteśmy coś winni Tym osobom.

Poczucie własnej wartości

“Jestem pracowity, pomocny, uprzejmy, nikomu nie wyrządzam krzywdy swoim zachowaniem, czy jestem przez to wartościowy? TAK, ponieważ są to główne cechy wpływające na wartość człowieka. Nie jest ważne ile fakultetów skończyliśmy, ile książek przeczytaliśmy, jaki mamy samochód czy jakie stanowisko zajmujemy w pracy. Człowiek najbardziej czuje się wartościowy, gdy czuje się potrzebny, dlatego stwarzajmy sobie takie warunki, które będą wzmacniać naszą osobowość. Nieważne jakie mamy wykształcenie, pozycję społeczną. Wartościowy, to nie uległy, ale troskliwy, tolerancyjny, bezinteresowny.  Akceptacja własnej wartości to klucz do sukcesu.

Człowiek to Człowiek

Nie ma znaczenia mam czy nie mam jakąś niepełnosprawność. Jeśli moja dysfunkcja pozwala mi na podjęcie pracy, to dlaczego z tego rezygnować. Praca uszlachetnia, rozwija, motywuje, polepsza warunki finansowe, pozwala nawiązać nowe znajomości, nie rezygnujmy z tego. 

Zachęcamy również do przeczytania artykułu https://www.epiotrkow.pl/news/Osoba-do-sprzatania-biura–wyjatkowy-pracownik,44433

„Zmieniasz się i rozwijasz w odpowiedzi na wyzwania. To efekt twojego wyboru.” – Jacek Walkiewicz