Dzień dobry!

Potrzebujesz szybkiej wyceny usługi porządkowej?

Chciałbyś się z nami skontaktować?

Zadzwoń, wyślij maila lub skorzystaj z czatu poniżej.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

Szybka wycena

26.07.2021

Jak dbać o sprzęt do sprzątania w domu?

Jak dbać o sprzęt do sprzątania w domu?

Sprzątanie – każdy z nas przerabia ten temat przynajmniej raz w tygodniu. Na tym polu mamy zarówno zwolenników jak i przeciwników tej czynności. Nie mniej jednak sprzątać trzeba, a staje się ono przyjemniejsze jeśli mamy do tego odpowiedni sprzęt, który ułatwia i przyśpiesza sprzątanie. Jak posprzątać bez odkurzacza szybko i skutecznie – to raczej niemożliwe. Aby pozbyć się kurzu, piachu, sierści z podłogi i mebli takie urządzenie jest niezbędne w każdym domu. Do naszej dyspozycji producenci sprzętu AGD oddali nam odkurzacze workowe, bezworkowe, przewodowe, bezprzewodowe, iroboty. Rynek nasycony jest różnymi propozycjami jednak musimy pamiętać, że nieważne jakim sprzętem sprzątamy, o każdy należy zadbać.

Odkurzacz tradycyjny

Aby nasz odkurzacz długo spełniał swoja rolę pamiętajmy o:

  • Systematycznej wymianie worków, zapchany worek nie zbierze niczego a dodatkowo pozostawi w mieszkaniu brzydki zapach. Jeśli akurat worki nam się skończyły, możemy spróbować opróżnić używany worek z zawartości, ale często się zdarza, że odkurzacz ma mniejszą moc ssącą niż w przypadku założenia nowego worka. Takie wyjście z nagłej sytuacji,  możemy potraktować jedynie jako alternatywę.
  • W przypadku odkurzacza bezworkowego, należy wysypać z pojemnika zebraną zawartość i przetrzeć pojemnik na sucho (nie zawsze pojemnik można umyć na mokro- należy stosować się do zaleceń producenta).
  • Filtry hepa – zatrzymują cząsteczki smogu i alergenów, przechwytują wszelkie cząstki stałe z ogromną skutecznością, przekraczającą 99,9%. Stosowanie filtra w odkurzaczu jest ważne, ponieważ zatrzymują sierść naszych pupili, kurz, zapchany nie spełnia swojej funkcji i zmniejsza moc ssąca odkurzacza. Czyszczenie-  możemy go wytrzepać lub przepłukać pod prysznicem, przed ponownym włożeniem do odkurzacza musi całkowicie wyschnąć. Pamiętajmy jednak, że co jakiś czas również należy go wymienić na nowy.
  • Filtr za workiem – cieniutki filtr zatrzymuje głównie kurz, aby nie przedostawał się do silnika. Filtr również musimy czyścić. Możemy go wytrzepać i umyć pod bieżącą wodą. Nie wyciskajmy z niego zbyt mocno wody, bo jego kształt ulegnie deformacji. Najlepiej pozostawmy do wyschnięcia na płaskiej powierzchni.
  • Rury od odkurzacza oraz końcówki ssące (szczotki, ssawki), również raz na jakiś czas wypada umyć. Wystarczy zwykła ciepła woda. Po tym zabiegu odwieśmy/ odłóżmy osprzęt do całkowitego wyschnięcia.
  • Nie używajmy mokrych końcówek do odkurzania, wilgoć przedostanie się do wnętrza odkurzacza, co jest niebezpieczne w przypadku urządzenia podłączanego do prądu, a nasz worek ulegnie zawilgoceniu, co stworzy doskonałe środowisko do rozwoju, pleśni i bakterii. 
  • nie wolno ciągnąć za kabel przy wyciąganiu wtyczki z gniazdka, możemy uszkodzić gniazdko lub wtyczkę.
  • Nie podnośmy odkurzacza za rurę ssącą, możemy uszkodzić plastikowy element łączący rurę z odkurzaczem, który chroni rurę przed nadmiernym wygięciem.
  • Po zakończonej pracy odwieśmy rurę na przystosowany do tego celu uchwyt, nie kładźmy jej byle jak, łatwo ją uszkodzić.

iROBOT

iRoboty posiadają kilka miejsc, na które podczas czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę.

  • Czyszczenie szczotki bocznej – zazwyczaj zwykłe zdjęcie kurzu, sierści zwierząt nie wystarczy. Prawdopodobnie trzeba będzie odkręcić szczotkę aby dokładnie pozbyć się zalegającego głębiej brudu.
  • Kółko środkowe przecieramy wilgotną ściereczką, sprawdźmy, czy swobodnie można nim kręcić. Kółko jest wykonane z gumowanego materiału, który poprzez swoje właściwości pozwala zachować właściwy zaprogramowany tor jazdy. Wyczyszczone nie będzie się ślizgać po naszej posadzce. Jeśli zdarzy się, że kółko zostanie uszkodzone, bądź zagubione, należy niezwłocznie wymienić bądź zakupić nowe. Brak kółka wpłynie na jakość sprzątanej powierzchni, ponieważ zakłóci warunki jezdne naszego robota.
  • Szczotki główne, serce iRobota, należy je czyścić po każdym cyklu. Zakup nowych to koszt nawet 200zł. Po otwarciu ramki podtrzymującej szczotki, kolejno je wyjmujemy i usuwamy brud, który nagromadził się wewnątrz, możemy do tej czynności użyć małego pędzelka, starej szczoteczki do zębów. Ważne jest aby usunąć nawinięte zabrudzenia: sierść, włosy z obu końcówek wyjętych szczotek.
  • kosz z filtrem HEPA należy systematycznie opróżniać. Gdy będzie pełny, jakość sprzątania znacząco spadnie. Wymiana filtra na nowy zalecana jest zwykle przez Producenta na nowy. Filtr oczywiście możemy umyć pod bieżącą wodą. Aby ponownie można było go umieścić w robocie, musi być całkowicie suchy.

Odkurzacz parowy

Utrzymanie porządku i higieny w naszych domach za pomocą odkurzaczy parowych jest coraz bardziej popularne. Takim odkurzaczem posprzątamy zwykłe codzienne zabrudzenia jak również tłuste zaschnięte plamy. Czyszczenie dywanów metodą parową pozostawia je wolne od roztoczy i zarazków. 

O tego rodzaju sprzęt również powinniśmy odpowiednio zadbać. 

  • Jeśli odkurzacz nie posiada automatycznej funkcji czyszczenia, trzeba będzie przeprowadzić cyklicznie jego odkamienianie. Możemy zastosować roztwór z octu. Wypełnić zbiorniczek na wodę w proporcji ⅓ octu i reszta uzupełniona wodą (ocet i wodę mieszamy przed wlaniem do zbiorniczka). Włączmy urządzenie najlepiej nad zlewem lub wanną i pozwólmy, aby cała para na spokojnie wydostała się ze zbiorniczka przez rurę. W celu pozbycia się zapachu octu, możemy cały proces powtórzyć z samą wodą. Zbiorniczek musi zostać całkowicie opróżniony z wody.
  • Wyjmijmy zbiorniczek na wodę, rury i końcówki i odłóżmy do wyschnięcia.
  • Uwaga do odkurzacza parowego nie wlewamy żadnych środków myjących. Skład detergentów jest złożony z wielu związków chemicznych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się gdy osiągną temperaturę wrzenia lub nawet do 120 stopni. 

Myjka parowa, mop parowy

Cudowne urządzenia do czyszczenia framug okien, okapu, kuchni, piekarnika. Idealna do usuwania zaschniętych bądź tłustych plam, paneli, płytek. Do pojemniczka na wodę wlewamy tylko zwykłą wodę. Zasada działania jest prosta: czyszczenie gorącą parą. Jeśl nasz mop, czy myjka mają długo cieszyć się “zdrowiem” to dbajmy o nie. 

  • Urządzenie po użyciu należy pozostawić do wyschnięcia. , cyklicznie musimy poddać je odkamienianiu. Tak jak w przypadku odkurzaczy parowych do odkamienienia możemy użyć roztworu z octem. 
  • Pamiętajmy, że odkamieniane urządzenie musi być chłodne w innym przypadku możemy je uszkodzić. Do zbiorniczka na wodę wlewamy roztwór z octem i włączamy aż do całkowitego opróżnienia. 
  • Niektórzy producenci zamiast odkamienianiu zalecają wymianę filtra wody, wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w taki filtr i wymieniać go zgodnie częstotliwością zalecaną przez producenta.
  • Możemy również stosować wodę destylowaną lub demineralizowaną, w ten sposób możemy uniknąć czynności odkamieniania urządzenia. 
  • Kończąc pracę z urządzeniem każdorazowo zadbajmy o jego wysuszenie.
  • Ważną czynnością jest również pranie padów. Możemy to robić ręcznie lub w pralce (temperatura prania 60 stopni). Nie używajmy do prania płynów wybielających i zmiękczających, zmienią lub nawet zniszczą strukturę włókien, przez co na czyszczonej powierzchni mogą pozostać zamazy.
  • Sprzęt domowy czyścimy wilgotną lub suchą ściereczką, pod żadnym pozorem nie wkładamy urządzeń pod bieżącą wodę . 

Nie bójmy się wyjmowania elementów z urządzenia, które wymagają czyszczenia i są wymienne. Pamiętajmy, że im bardziej będziemy dbali o sprzęt domowy, tym dłużej będzie nam służył. Każdorazowo zakup nowego urządzenia wiąże się ze sporym wydatkiem. Możemy sobie tego oszczędzić systematycznie pielęgnując nasze urządzenia.

„Jeśli się w coś zaangażujesz, nigdy nie przegrasz” – Jacek Walkiewicz